پارچه متقال

پارچه متقال چیست؟

درواقع اینکه تعریف اصلی پارچه متقال چیست؟ و به چه پارچه ای به طور کلی متقال گفته می شود زیاد مشخص نیست. و شاید به دلیل نداشتن تعریف مشخص از این پارچه متقال ، هرکسی یک طیف از پارچه را متقال بداند.

همانطور که بعضی ها پارچه متقال را نوعی کرباس ، دیگری پارچه ای برای نظافت. و یا پارچه ی تمام پنبه برای تولید لباس و بسته بندی و عده ای بسته به مصرف خود نوعی آستر برای لحاف و تشک و مبل و … بدانند. که درواقع بستگی به مصرف آنها دارد.

اما ما پارچه متقال را اینطور تعریف میکنیم. که پارچه ایست بافته شده از یک سری نخ در تار و پود آن، با ابعاد و اندازه های مختلف و وزنهای متغیر که بسته به نوع نخ و نوع مصرف و کاربرد آنها این شاخص ها متغیر هستند.

درواقع دسته بندی و نام گذاری پارچه متقال در اغلب مواقع از روی جنس تار در بخش اول و جنس نخ پود در قسمت دوم نام آن ، انجام می شود. به طور مثال اگر در تار نخ فلامنت و در پود آن پلی استر پنبه استفاده شده باشد. این متقال را فلامنت پلی‌استر پنبه گویند. و به همین ترتیب متقال پنبه پنبه یا متقال پلی استر ویسکوز و …

خصوصیات ظاهری پارچه متقال

خصوصیات ظاهری پارچه متقال به چند دسته تقسیم می شود :
۱)رنگ متقال ۲)بافت متقال ۳)عرض متقال

۱)رنگ متقال

درواقع پارچه ی متقال پارچه ایست خام و بدون رنگ. و دراصطلاح پارچه ای که هیچگونه عملیات رنگرزی روی آن نشده باشد را پارچه متقال گویند. بنابراین همانطور که مشخصه رنگ این پارچه همان رنگ الیافی ست که با آن بافته شده است. مثلا متقال پنبه ای به رنگ کرم پنبه ست و همینطور الیاف پلی استر که درواقع اغلب به رنگ سفید شکری موجود می باشند.

طبق تجربه ی ما در خیلی از موارد برای ما پیش آمده که اغلب مشتری ها تماس گرفته اند. و درخواست متقال رنگی یا متقال رنگ شده را از ما داشته اند. در واقع باید اینطور بیان کرد که متقال پارچه ی خام و بدون رنگ را گویند که خب مسلما اگر آن پارچه متقال رنگ داشته باشد دیگر متقال نیست.

درواقع آن پارچه به نوعی در دسته بندی دیگری جای می‌گیرد. و درواقع مشتری ها درخواست پارچه ای را دارن که همان حالت یا زیر دست متقال را داشته باشد. منتهی با رنگ دلخواهشان که این شاید در مواردی امکان پذیر باشد.

برای مشاوره در این زمینه و کسب اطلاعات بیشتر حتما با مشاوران فروش ما تماس بگیرید. 

۲)بافت متقال

همانطور که گفته شد هرگونه پارچه بافته شده از تار و پود را میتوان پارچه متقال به شمار آورد به شرط آنکه خام باشد. و هیچ گونه فعالیت رنگرزی روی آن انجام نشده باشد. که خب درواقع قبل از رنگرزی نام آن پارچه را براساس نخ تار و پود آن نام گذاری میکنند.

به طور مثال خام پارچه کدری را به عنوان متقال ویسکوز ویسکوز و یا خام پارچه لنین را با عنوان پارچه متقال پنبه پنبه نام میبرند.
مورد دیگری که هست اینکه همانطور که میدانید ما در بافندگی پارچه متقال انواع مختلفی از بافت پارچه را داریم. مثل بافت کجراه ، بافت ژرسه ، بافت پاناما و …

ولی در اغلب متقال ها بافتی که بیشترین استفاده را دارد بافت تافته است. که نسبتا ۹۰ درصد متقالهای موجود در بازار بافت تافته و یک به یک دارند.

۳)عرض متقال

این پارچه ها در عرضهای مختلف و گرماژهای مختلف تولید می شوند. اما اصولا عرض های پرمصرف شامل این موارد هستند. عرض ۱۶۵ سانت ، عرض ۲۱۰ سانت، عرض ۹۰ سانت …

این درحالیست که این پارچه در صورت هرگونه فعالیت رنگرزی بر روی آن ، در طول این فرآیند عرض پارچه متقال کم می شود و عرض نهایی همان چیزی می شود. که در بازار بسیار رایج تر است. به طور مثال عرض ۱۶۵ ، در فرآیند رنگرزی بعضاً تا عرض ۱۵۰ هم کم می شود و تثبیت می شود.

پارچه های متقال پرکاربرد

شاید برای خیلی ها متقال درواقع یک نوع پارچه مشخص است. و شاید هرکسی اگر تابحال یکبار نیازمند این مدل پارچه متقال شده باشد بسته به آن نیازی که پیدا کرده است. پارچه متقال را به همان صورت می شناسد. و وقتی برایش اسم پارچه متقال عنوان می شود فقط به همان مدل پارچه ذهنش رجوع می کند.

اما این درحالیست که پارچه متقال تنوع زیادی دارد و بالطبع بسته به این تنوع کاربردهای مختلفی دارد.
به طور مختصر از پارچه متقال به عنوان آستر های مختلف از جمله آستر مبلی در تولید مبل و آستر لمینت در پارچه مبلی ، آستر جیبی و …

جهت تولید کالای خواب و لحاف و تشک
پارچه ی مناسب برای کفن
به عنوان پارچه ای برای مصرف اپیلاسیون
به عنوان انواع آستر لمینت
به عنوان متقال لباسی و تولید البسه

برای تولید کیسه های برنج ، برای تولید کیسه های خرید ، ساک های دستی ، کیسه های نون ، بسته بندی های مختلف و …

برای تولید انواع بوم نقاشی و پارچه مناسب پارچه نویسی ، انواع پرده های مختلف و محافظ های مختلف ، و در مواقعی استفاده برای سایبان و یا چادر ماشین.

موارد مصرف پارچه متقال

در ادامه همه ی این کاربردها را توضیح می دهیم. و اینکه چه متقالی برای چه کاری مناسب است. به این صورت که توضیح میدهیم چه متقالی به فرض برای تولید لحاف و تشک مناسب است و چه عرضی و گرماژی دارد. و چه جنس نخی در تار و پود آن استفاده شده است.

متقال مناسب برای تولید لحاف و تشک

همانطور که میدانید و شاید دیده باشید اکثرا پارچه های ملحفه ای دارای عرض ۲ متر و ۲٫۴۰ و نهایتا ۳ متر هستن. اما خب در بین این عرضها عرض ۲ متر بیشترین تولید و مصرف را در ایران دارد.
بر همین اساس پارچه متقال لحاف و تشک موجود در بازار هم اصولا با عرض ۲ متر که درواقع به طور دقیق تر عرض ۲۰۵ تا ۲۱۰ سانت هستن تولید می شوند.
تار این پارچه ها اصولا از جنس فلامنت با نمره نخ ۱۵۰ و پود آن از جنس پلی استر پنبه با نمره نخ ۲۰ هستش. که در دو کیفیت ۸۰درصد پلی استر و ۲۰ درصد پنبه و نوع مرغوب آن ۶۰ درصد پلی استر ۴۰ درصد پنبه ارائه می شود.

و اما وزن پرطرفدار برای دوخت لحاف و تشک شامل دو وزن ۲۳۰ گرم و ۲۴۰ گرم برای دوخت لحاف و دو وزن ۳۲۰ و ۳۴۰ گرم برای دوخت تشک می باشد.
لازم به ذکر است که در دو وزن ۳۲۰ گرم و ۳۴۰ گرم نخ مورد استفاده در پود پارچه کمی متفاوت است. و اصولا از دو کیفیت نخ پلی استر پنبه ۳۰/۷۰ و یا ۸۰/۲۰ می باشد. که درصد پنبه از درصد ولی استر استفاده شده بیشتر است.

این نوع پارچه متقال عموما در عدل بندی های ۴۰۰ متری و به صورت طاقه های کتابی با عرض ۱ متر دولا تا و متراژ طاقه های ۴۰ متری و یا ۵۰ متری در بازار عرضه می شوند.

اما درنظر داشته باشین در هنگام خرید اگر این پارچه را به صورت رول و بدون این بسته بندی و طاقه پیچی تهیه کنید. اختلاف هزینه ای ایجاد می شود و برای شما به صرفه تر است.

این درصورتی ست که در هنگام جا به جایی پارچه شرایط مساعد باشد و موجب کثیفی یا پارگی پارچه نشود.
متقال های لحاف تشکی اغلب با برندهای مختلف هم در بازار شناخته شده هستند.

اما نکته ای که هست در اکثر موارد پارچه متقال در بین برندهای مختلف یکسان است. و تنها فرقی که فلان باند با دیگر باند یا برند دارد این است که نخ هایی که برای بافت پارچه متقال تهیه کرده از کارخانه های متفاوتی باشد.
البته تعدادی برندهای مطرح هم هستند که نخ خود را به صورت سفارشی با درصد بالای پنبه تهیه کرده و متقال را بافته و به بازار عرضه میکنند.
ازجمله برندهای مطرح فرزانه ، یگانه ، پاسارگاد ، طوبی ، نگین ، کهن ، نقش جهان و … را می توان نام برد.

پارچه متقال مناسب آستر جیب

درواقع آستر جیب در بازار پارچه یک زمینه ی کاری گسترده است. تا جایی که بعضی از تولیدکنندگان صرفا در این زمینه کار میکنند و تمام تولیداتشون شامل پارچه های مختلف برای آستر جیب است.
درواقع بیشتر پارچه های آستر جیب تار و پود فلامنت دارند. و جنس سبک و کیفیت پایینی هستن و در عوض با انجام یک مرحله فرآیند آهاردهی و تکمیل پارچه ، این پارچه ها مناسب استفاده برای آستر جیب می شوند.

اما در سالهای اخیر با توجه به روند روبه رشد صنعت پوشاک کشور طبعا آستر لباس هم باید کیفیت لازم را داشته باشد.
و این مهم باعث شده تا اغلب تولید کنندگان صاحب سبک برای بالابردن کیفیت محصولات خود از انواع متقال پلی استر پنبه برای آستر جیب خود استفاده کنند.

این درحالیست که حتی درمواقعی همین پارچه متقال را در رنگهای متنوع زرد ، قرمز ، نارنجی ، مشکی ، زغالی ، سفید و … متناسب با رنگ لباس تولیدی ، رنگ میکنند. و به عنوان آستر جیب در تولیدات خود استفاده می کنند.

لازم به ذکر است مجموعه ما به لحاظ همکاری های انجام شده طی سالهای اخیر با اکثر تولیدکنندگان قوی پوشاک و شلوار توانسته است. در این زمینه نسبت به نیاز این تولیدکنندگان آگاهی پیدا کند. و بهترین متقالها را با کیفیت یک دست بدون هیچ عیبی در بافت و یا حتی در رنگرزی ، به مشتریان خود عرضه کند.

اینکه پارچه متقال مصرفی برای آستر جیب چه خصوصیاتی باید داشته باشد در اینجا فقط به دو نکته اشاره میکنیم.
اول آنکه به لحاظ کاربرد این متقال و اینکه دائما تحت فشار دست انسان یا محتویات مختلف داخل جیب است. باید کیفیتی داشته باشد که تار و پود آن منسجم باشد و از هم گسیخته نشود.

و دوم آنکه برای راحتی کار تولیدکنندگان ؛ پارچه متقال باید به گونه ای باشد که در هنگام برش آن به قطعات کوچکتر ، آن تیکه های برش خورده به صورت لول نشود و کار خیاط را سخت‌تر نکند.

پارچه متقال مناسب آستر مبلی

پارچه متقال در صنعت مبلسازی به دو صورت مورد استفاده قرار می گیرد. یکی آنکه به صورت پارچه محافظ و آستر زیر کار مبل.
هنگامی که کلاف مبل تولید و آماده می شود و رویه کوبی مبل انجام می شود. از پارچه متقال به عنوان پوششی برای رویه کوبی مبل استفاده می شود. درواقع متقال لایه ای بین پنبه یا الیاف داخل مبل و پارچه اصلی مبل است.

همچنین از این پارچه برای پوشاندن کفی و زیر مبل برای هرچه زیباتر شدن آن استفاده می شود. البته از متقال به عنوان لمینت پارچه اصلی مبلی هم استفاده می شود. که خب در قسمت دیگر درباره ی آن توضیح خواهیم داد.

اینکه چه مدل متقالی برای صنعت مبل سازی مناسب است. اصولا از پارچه ی عرض ۲ متر سبک با وزن ۱۷۰ گرم که تار و پود فلامنت دارد و یا با وزن ۱۹۰ و ۲۰۰ گرم که از تار فلامنت و پود پلی استر پنبه بافته شده است استفاده می شود.

پارچه متقال مناسب کفن

پارچه های مختلفی برای کفن میّت استفاده میشود و بستگی به این دارد که چه کیفیتی برای این مصرف مد نظر باشد.
از جمله پارچه تترون ، چلوار نخی و …
ولی در سالهای اخیر اکثر آرامستان ها و شهرداری های مختلف سطح کشور طبق درخواست‌های خود از پارچه متقال بیشترین درخواست مصرف را برای کفن دارند.

چرا که این پارچه هم کیفیتی مناسب برای این کار را دارد. و هم به لحاظ کیفیت شباهت زیادی با چلوار نخی دارد و اصلیترین نکته قیمت مقرون به صرفه ی آن است.

از بین متقالهای موجود دو نمونه بیشترین مصرف را برای این کار دارد. یکی پارچه متقال عرض ۱۶۰ سانت با وزن ۱۷۰ گرم که تشکیل شده از تار فلامنت و پود پلی استر پنبه که درمواقعی بسته به سفارش مشتری از پود تمام پنبه هم استفاده می شود. که این برای ایجاد کیفیتی بهتر و داشتن شباهت بیشتری با چلوار پنبه ای می باشد.

و نمونه ی دیگر همین پارچه متقال با عرض دو متر است که اصولا وزن ۲۴۰ گرم یا ۲۳۰ گرم درخواست می شود.
موضوعی را باید درنظر گرفت که بهتر است بروی این دو نمونه یک مرحله عملیات رنگرزی و سفید گری انجام شود. تا پارچه نرم تر و سفید تر شود و ظاهر مناسب‌تری داشته باشد. در واقع این پارچه متقال را پس از عملیات تکمیل به عنوان چلوار هم در بازار خرید و فروش می شود.

متقال مناسب برای اپیلاسیون

همانطور که میدانید فرآیند اپیلاسیون یک روش برای از بین بردن موهای زائد بدن است. به این صورت که با استفاده از یک موم چسبناک و داغ شده و پخش کردن آن بر روی قسمت های مودار ، این موم به موهای زاید می چسبد و از طرف دیگر بروی این موم داغ ؛ پارچه ای گذاشته تا از پشت به این پارچه بچسبد.

سپس با برداشتن سریع این پارچه متقال ، موم خشک شده به دلیل اینکه به پارچه چسبیده است و طرف دیگر آن موهای بدن چسبیده و در واکنش سریع این موم به کمک پارچه متقال از روی پوست برداشته شده و باعث می شود کلیه موهای زائد چسبیده شده به موم هم از جای خود کنده شوند.

با توضیحاتی که داده شد متوجه آن شدیم که چند مورد برای یک پارچه متقال اپیلاسیون مهم و ضروری است.
اولین نکته داشتن آهار مناسب و استحکام کافی که کار کردن با آن راحت باشد و هنگام عکس العمل سریع اپیلاسیون کار پاره نشود.دوم اینکه تار پود کافی داشته باشد که موم داغ از بین پارچه متقال عبور نکند و اصطلاحا پس ندهد.

و سوم کیفیت مناسب و اینکه باعث حساسیت پستی نشود.
مجموعه ما بازهم به لحاظ سابقه ی چندساله در زمینه تولید پارچه متقال اپیلاسیون به خوبی نیازهای این عزیزان را شناخته و تمام تلاش خود را کرده است که متقالی مناسب و با کیفیت را به شما عزیزان ارائه دهد.

متقال لباسی یا همان متقال تمام پنبه

از پارچه متقال تمام پنبه به عنوان متقال لباسی یا الیاف طبیعی نام میبرند. این به آن خاطر است که در چند سال اخیر با این متقال لباسهای تولید می شوند که پس از دوخت کامل آن لباس رنگرزی و شیت و شو شده و سپس روانه بازار می شود. این روند تولید پوشاک را اصطلاحا خام دوری میگویند. در این روش چند نکته بسیار ضروری است و باید در نظر گرفت.

یک اینکه پارچه متقال باید نخ باکیفیتی داشته باشد و سطح متقال دارای کلوزه پنبه و پرز نباشد. دوم اینکه در بافت متقال نخ موادی یا اطلاحا نخ هرز به کار نرفته باشد. زیرا که تولید کننده پوشاک در این حالت بدون علم به ایراد داشتن پارچه متقال ، آنرا برش میزند. و درنهایت پس از رنگرزی لباس، اگر پارچه متقال دارای نخ هرزه باشد.در بافت لباس خود را نشان می دهد و این امر دیگر قابل اصلاح و بازگشت نیست.

ازاین رو حتما باید درنظر داشته باشین برای خام دوزی هرگونه متقالی را استفاده نکنید. و یا درصورت مصرف از فروشنده خود ضمانت صددرصد بگیرید که پارچه متقال این‌ چنین عیب های نداشته باشد.

از جمله متقالهای مناسب برای این کار انواع پارچه متقال نخ پنبه با عرض ۱۶۰ سانت به بالا و گرماژ ۲۰۰ گرم به بالا می باشد. درواقع کمترین عرض متقال پنبه ای برای اینکار باید عرض ۱۶۰ یا نهایتا ۱۵۰ باشد و کمترین وزن ۲۰۰ گرم.

زیرا که عرض کمتر در برشهای لباس پرتی زیادی ایجاد میکند و وزن کمتر ، تراکم پایینی دارد و برای لباس مناسب نیست و بافت توری مانند دارد.
هرچه وزن این پارچه متقال بیشتر شود برای لباسهای زمستانی و گرم مورد استفاده قرار میگیرد.

ضمن اینکه این پارچه بافتهای مختلفی از جمله بافت تافته ، پاناما و کجراه را دارد و همگی برای تولید لباس قابل استفاده هستند.

متقال کیسه برنجی و کیسه حبوبات

یکی از پرکاربردترین موارد مصرف پارچه متقال ، کاربرد آن در صنعت بسته بندی ست. از جمله متقال مناسب برای کیسه های برنج ، متقال برای بسته بندی حبوبات و دیگر موارد همچون بسته بندی های لوکس و تریئنی پارچه ای که اغلب با همین پارچه متقال تولید می شوند.
ولی چیزی که مسلما هست در تولید هرکدام از موارد گفته شده یک مدل متقال استفاده می شود.

مثلا برای تولید متقال کیسه برنجی اصولا از متقال فلامنت فلامنت یا فلامنت پلی استر استفاده می شود.چون که این مدل متقال تراکم بهتری دارد و در عین حال دوام و استحکام بسیار زیادی دارند و به سخنی پاره می شوند.

درحالیکه برای موارد برای دیگر موارد مثل بسته بندی لوکس و تزیئنی اغلب از پارچه متقال پنبه ای استفاده می شوند تا هم به نوعی بافت سنتی داشته باشد. هم الیاف طبیعی بودن در بعضی مواقع ملاک است و هم اینکه این مدل متقال رنگ پارچه را بهتر به خود میگیرد. و این باعث می شود عزیزانی که تمایل به نقاشی روی پارچه و یا چاپ روی آن دارند بهتر از آن استقبال کنند.

متقال ساک دستی و تولید کیف

یکی دیگر از موارد مصرف پارچه متقال استفاده آن در تولید کیف های پارچه ای و یا ساک دستی خرید روزانه و همچنین در تولید کیسه های نان که مواقع خرید نان استفاده می شود و به نوعی سفره نان است.

اتفاقی که افتاده است در سالهای اخیر با توجه به وضعیت آلودگی زمین و محیط زیست و دغدغه های ایجاد شده برای داشتن زندگی سالم و محیطی پاک ، از آنجایی که اصولا برای خرید روزانه از کیسه های پلاستیکی استفاده می شد و همچنان هم می شود.

برخی به فکر تولید یک سری ساکهای پارچه ای افتاده آمد. به چند دلیل، اول اینکه این سالها چند بار مصرف است و قابل شستشو. دوم اینکه استحکام کافی را دارد و تا وزن زیادی را تحمل می کند. سوم اینکه پارچه متقال قیمت مناسبی دارد و با کمی تفکر میتواند جای یک کیسه پلاستیکی پرخطر را برای هر فردی بگیرد و نیاز افراد را در این زمینه برطرف کند.

چند نکته در خرید پارچه متقال مناسب برای این مدل کیفها بسیار ضروری است. یکی استفاده از متقال تمام پنبه در این مورد مناسب نیست، البته بستگی به عواملی دارد که توضیح خواهیم داد.

ازآنجایی که در تولید این ساکها و کیف‌ها این تفکر وجود دارد که حفظ محیط زیست و بازیافت مواد طبیعی ، لذا اکثرا افراد در خرید پارچه متقال مورد نیاز دنبال متقال باالیاف پنبه و طبیعی هستن. و اولین چیزی که به آن بر میخورند قیمت بالای پارچه متقال پنبه ای هست.

و این با توجه به مسئله ای که این کیف‌ها باید قیمت مناسبی داشته باشن تا عموم مردم بتوانند از آنها استفاده کنند تناقض ایجاد میکند.

دوم اینکه پارچه متقال الیاف طبیعی دوام و استحکام کافی ندارد و چون این کیف‌ها هم باید وزن کافی را تحمل کنند و هم به لحاظ مصرف و کاربردشون ، زیاد شستشو میشوند. پارچه متقال تمام نخ این استحکام را ندارد و در اثر شستشو زیاد و مکرر باعث پوسیدگی و پارگی این پارچه می شود.

درنتیجه بهترین گزینه برای تولید این ساکها ، استفاده از پارچه متقالیست که درصد برابری از پنبه و مواد تشکیل شده باشد.
زیرا که پارچه موادی ضمن اینکه دوام بسیار خوبی دارد و خیلی سخت دچار پارگی می شود. برای چاپ با دستگاه های دیجیتال و سابلیمیشن هم بسیار مناسب هستن و کیفیت چاپ بر روی این گونه متقالها خیلی مناسب است.

متقال بوم نقاشی

در بالا اشاره هایی شد به اینکه در تولید ساک دستی هستن هنرمندانی که بر روی پارچه متقال نقاشی می کنند و با آن ساک یا کیف تولید میکنند. البته هنرمندان در سالهای اخیر با خلاقیت بسیار در طراحی و چاپ بر روی پارچه متقال چه در قالب چاپ های سنتی و چه در قالب دیجیتال و یا نقاشی دستی با رنگ پارچه.

بروی این پارچه متقال توانسته اند زیبایی محصولات تولید شده با این پارچه را دوبرابر کنند. محصولاتی همچون ساک خرید، کیف های سنتی ، کیف های کوچک آرایشی ، کوسن مبلی ، مُتَکا و …
اشاره به نقاشی روی پارچه شد ، به این که امکان این وجود دارد که بر روی این پارچه متقال نقاشی کرد چه با رنگ پارچه و چه با رنگ های دیگر بر همین اساس از این پارچه در تولید بوم نقاشی استفاده می شود.

هنرمندان با استفاده از یک سری مواد بر روی این پارچه عملیاتی انجام می دهند. و یه طرف این پارچه را یه لایه از چسب مخصوص می پوشانند. تا پوشش مناسبی برای نقاشی کردن داشته باشد.

در واقع به این فرآیند میگویند کتینگ که شامل پوشاندن سطح پارچه متقال با استفاده از چسب و مواد است. و این سطح باعث می شود سطح متقال جذب آب کمتر داشته باشد. دیرتر پوسیده شود و دوام داشته باشد. و استفاده از رنگهای روغنی و چرب روی آن راحت تر و بهتر است.

اینکه چه پارچه متقال برای بوم نقاشی مناسب هست بستگی به تولید کننده آن دارد.
مجموعه ما طی سالهای اخیر و همکاری مختلفی که با هنرمندان مختلف و همچنین تولیدی های مختلف بوم نقاشی داشته است به جرات میتوان گفت که سلیقه های مختلفی در تهیه این متقال وجود دارد.

برخی تاکید به پنبه ای بودن و طبیعی بودن الیاف متقال دارند. برخی دیگه به موادی بودن. برخی به بافت ساده و وزن معمول ، برخی به بافتهای پاناما و جودون و تراکم زیاد و وزن سنگین.

درواقع اینطور میتوان گفت که این کار یک کار سلیقه ای هست و بسته به تجربه ی هر هنرمند و تولید کننده متفاوت است و بسته به موادی که در لایه روی متقال استفاده می شود طبق تجربه هنرمند متفاوت است.

پس متقال خاصی نمی توان پیشنهاد داد ولی بهتر آن است که چنانچه از یک مدل پارچه متقال استفاده کرده اید و بر اساس آن مدل به فرمول مواد روکش خود رسیده این ، از آن پس فقط همان پارچه متقال را استفاده کنید. زیرا که هم در هزینه و هم در زمان شما صرفه جویی می شود.

از دیگر مصارف پارچه متقال به طور مختصر می توان گفت که این پارچه برای انواع آستر ها ، از آستر مورد نیاز در کالای خواب گرفته تا آستر تولیدات سیسمونی کودک ، آستر مورد نیاز تولیدات سرویس آشپزخانه و … میتوان استفاده کرد.

همچنین برای پوشاندن فضا و مکان ها به عنوان پرده مناسب و بادوام ، چادر ماشین و پوشش سقف های چوبی خانه های روستایی
برای انواع مصارف صنعتی از جمله ساخت فیلترها ، کیسه های مناسب تسویه مواد غذایی ، برای ماست بندی و …
برای نگهداری محصولات فله ای
و …

در آخر می توان گفت اگر در زندگی روزانه نیازمند پارچه ای بودین که قیمت مناسبی داشته باشد ، استحکام و دوام خوبی داشته باشد و در طول زمان ثابت بماند به شما پارچه متقال را پیشنهاد می دهیم.
برای مشاوره هرچه بهتر و اینکه چه متقالی برای مصرف مورد نظر شما مناسب است با شماره های زیر تماس بگیرید