رنگ پس دادن پارچه

این حالت از به هم سائیدگی یک پارچه بر روی پارچه دیگر و انتقال رنگ آن به دیگری ایجاد می شود.

معمولا احتمال ایجاد این حالت در رنگ های تیره نسبت به رنگهای روشن بیشتر است.

این امر به این علت است که ماده رنگی موجود در پارچه های تیره رنگ از قدرت و میزان بالاتر یبرخوردار است، بنابراین احتمال دارد بر اثر سایش با پارچه های دیگر رنگ بیشتری را به آن منتقل کند.

پارچه های چاپ شده بیشتر از پارچه های رنگ شده رنگ پس میدهد!

برخلاف عامل های رنگی پارچه های رنگ شده که در درون الیاف قرار دارند، اکثر عامل های رنگی پارچه چاپ خورده بر روی سطح آن قرار دارند.

پارچه در حالت خیس یا مرطوب ، احتمال رنگ پس دادگی بیشتری دارد ، زیرا رطوبت به از بین رفتن رنگ کمک می کند.

 

با رنگ های واکنش پذیر نسبت به الیاف یا رنگ های سولفوری رنگرزی شده باشد؛

پس از چندین بار شستشو و اضافه شدن مقادیری کلر از آب به آن، ممکن است شفاف و درخشان به نظر نرسد.

هرچند با آزمایش بر روی پارچه هایتان قبل از شستشو یا استفاده از آنها می توانید از برخی از این مشکلات بالقوه جلوگیری به عمل آورید .

 

به عنوان مثال در صورتی که پارچه ای که در معرض میزان بالایی از نور قرار می گیرد، پس از انجام آزمایش و بررسی لازم ، نسبت به نور مقاوم نباشد؛ ما را به این نتیجه خواهد رساند که پارچه ای دیگر را برای کار خود پیدا کنیم.

اگر پارچه در آزمایش شستشو با کاهش رنگ مواجه شود، در صورتی که آب استفاده شده جهت شستشو حاوی میزان کلر بالایی باشد در این صورت بایستی این مشکل را اصلاح کنید یا پارچه دیگری را انتخاب نمائید

 

در صورتی که برای فهم و یادگیری خصوصیات پارچه هایتان، زمانی را اختصاص داده و مسئولیت آن را هم متقبل شوید ، لحاف هایتان تحت تاثیر این دانش تان قرار گرفته و برای مدت زمانی طولانی ، سالم ، براق و درخشان باقی خواهند ماند.

شستشو یا تمیزکاری خشک ممکن است بر نتایج حاصل از آزمایش مربوط به رنگ پس دادن پارچه تأثیر بگذارند ؛ هر چند آزمایش مربوطه می تواند قبل یا بعد از خشکشویی انجام شود و نتایج آن ، همچنان سودمند باقی بماند.

تست خشک رنگ پس دادن پارچه

خود بپیچید . تکه پارچه سفید را بر روی انگشتان تان نگه داشته و آن را چندین بار بر روی حدود 4 اینچ از محیط یک پارچه رنگ شده با شدت و فشار به چپ و راست و در جهت مورب بکشید ؛ پارچه سفید را که بر روی پارچه رنگ شده سایش داده اید ، بررسی نمایید و میزان رنگی که پارچه پس داده است را جستجو نمائید.

در صورتی که پارچه سائیده شده هیچ رنگی به دستمالی که دور انگشتانتان است ، پس نداده باشد ، آن گاه ممکن است ، انجام این کار باعث شود که توجهتان کاملاً جلب شود یا این که رنگی مشاهده نکنید و پارچه رنگ پس نداده باشد و انجام این کار را کاملاً کنار بگذارید. این کار را برای هر کدام از پارچه های رنگی که در حال تست آن ها می باشید ، انجام دهید.

تست خیس رنگ پس دادن پارچه

شما همچنین می توانید تست مربوط به رنگ پس دادن پارچه را بر روی پارچه های رنگی خیس ( مرطوب ) انجام دهید ؛ این کار را با استفاده از همان دستمال سفید پنبه ای 4 اینچی که در قسمت خشک مورد استفاده قرار دادید ، انجام دهید .

البته با این تفاوت که این بار دستمال را باید خیس کرده و سپس آن را کمی فشار دهید تا آب آن گرفته شود و سپس همان رویه تست خشک را دنبال نمایید ، اما این بار کشیدن دستمال بر روی پارچه را در محلی دیگر از آن پارچه انجام دهید .

نتایجی که به دست می آیند چگونه هستند ؟ در جواب باید گفت همانند تست خشک . حال نتایج را بررسی نمایید.

متوجه خواهید شد که پارچه هایی که رنگ از دست می دهند غالباً می توانند بر سخت ترین پارچه ها تاثیر بگذارند . هم چنین ، این پارچه ها کمی از رنگ خود را بر روی سطح چرخ خیاطی یا ماشین دوزندگی ، دستهای شما و تخته آهنی میز کارتان ، باقی می گذارند.

مسئله رنگ پس دادن روشنگر آن است که پارچه ها با گذشت زمان از لحاظ بصری ، آن جلا و طراوت اولیه را از دست خواهند داد و شما را دلزده می کنند.